برگزاری مجالس نامزدی و بله برون

👩‍❤️‍👩 برگزاری مراسم بله برون :

برگزاری مراسم بله برون از مراسم خواستگاری مفصل تر است. این مراسم چند روز پس از خواستگاری رسمی برگزار می گردد که خانواده عروس و داماد و بزرگان خانواده ها، برای قول و قرار ها نهایی کردن برنامه عقد و عروسی دور هم جمع می شوند. بله برون یکی از مراسم های مرسوم ازدواج می باشد و دوران شیرین نامزدی برای عروس و داماد پس از برگزاری مراسم رسمی جشن بله برون، انجام می شود. همچنین این مراسم هم آداب و رسوم خاص خود را دارد که باهم آن ها را بررسی می کنیم.

🎉 آداب و رسوم مراسم بله برون

همان طور که گفتیم مراسم بله برون از خواستگاری مفصل تر است و میزبان این مراسم هم خانواده عروس می باشند. برگزاری این مراسم دارای آداب و رسوم مخصوص به خود است و در هر جا با توجه به فرهنگ ها این آداب رسوم متفاوت می باشد. به طور کلی مهم ترین این آداب و رسوم به شرح زیر است:

خرید گل و شیرینی توسط خانواده داماد

خرید انگشتر نشان برای عروس از طرف خانواده داماد

تعیین میزان مهریه، شیر بها

تعیین وضعیت شغل و مسکن داماد

تعیین دقیق تاریخ عقد و عروسی

چگونگی برگزاری مراسم عقد و عروسی

تقسیم کارها برای برگزاری مراسم ها

دیگر جزئیات مهم

🎁 هدایای خانواده داماد به عروس در بله برون

طبق سنت های قدیمی، هدایایی از طرف خانواده داماد برای جلب رضایت عروس و خانواده او در نظر گرفته می شود. این هدایا شامل یک قواره پارچه مجلسی، انگشتر نشان، یک قواره پارچه چادری، قرآن و دفتر مخصوص جشن بله برون، سبد گل و شیرینی می باشد که از طرف خانواده داماد تقدیم عروس و خانواده محترم او می شود.

🎀 تزیینات خنچه مراسم بله برون عروس

خانواده داماد تمام هدایایی را که برای عروس تهیه کرده اند را، تزیین می کنند. وسایل و لوازم بله برون می تواند موارد مختلفی را شامل شود. همان طور که گفتیم این هدایا شامل:

گل و شیرینی

انگشتر نشان

قواره چادر

قواره پارچه مجلسی

کله قند

قرآن

دفترچه بله برون

این هدایا از قدیم جز هدایای بله برون می باشد. البته امروزه موارد دیگری به این هدایا اضافه شده است ولی این ها مهم ترین هدایا می باشند که برای عروس تهیه می شود. تک تک این وسایل باید با ایده های جدید و جذاب تزیین شوند. در گذشته این هدایا با تزیین ساده و ابتدایی داخل سینی گذاشته می شد ولی امروزه این هدایا را داخل باکس، جعبه یا سبد قرار می دهند و برای تزیین آن از گل طبیعی، مصنوعی و دیگر ملزومات استفاده می کنند. همچنین بهتر است از یک تم خاص برای تزیین همه استفاده کنید.

🌈 نکات مهم در برگزاری مراسم بله برون

این مراسم همان طور که در بالا گفتیم، دارای شرایط و آداب و رسوم مخصوص به خود می باشد و شما برای درست انجام شدن این مراسم باید به نکات مهمی توجه نمایید. خانواده داماد باید قبل از مراسم با داماد به یک جمع بندی برسند و در مراسم، خانواده یک حرف نزند و داماد یک حرف و بهتر است قبل از شروع مراسم این مسائل بین خانواده داماد حل شود. همچنین برای تعیین تاریخ عقد و عروسی باید به یک زمان بندی مناسب برسند که هر دو خانواده بتوانند شرایط را محیا کنند. همچنین به جواب هایی که به سوال خانواده ها می دهید بسیار دقت فرمایید زیر معیار تصمیم گیری خانواده ها مبنای جواب های شما می باشد.

🧐 سوالات متداول در نحوه ی برگزاری مراسم بله برون

یک سری از سوالات در برگزاری مراسم و نحوه ی برگزاری مراسم بله برون، بسیار مرسوم می باشد که باهم این سوالات متداول را پاسخ می دهیم.

در مراسم بله برون درمورد چه مسائلی صحبت می‌شود؟

همان طور که در بالا گفتیم، برگزاری مراسم بله برون با توجه به فرهنگ و آداب و رسوم خانواده ها متفاوت می باشد. به طور کلی درباره ی آداب هر خانواده، رسم و رسومات، بررسی وضعیت مالی داماد، شروط ضمن عقد، سبک برگزاری مراسم ها و دیگر جزئیات مهم بحث و گفت و گو می شود.

چه افرادی را باید به مراسم بله برون دعوت کنید؟

یکی از مهم ترین سوالات که برای بسیاری از افراد پیش می آید این است که چه افرادی باید در مراسم بله برون حضور داشته باشند؟ در این مراسم فقط اقوام نزدیک و درجه یک باید دعوت شوند. به دلیل اینکه این مراسم بسیار رسمی است بهتر از چند تا از بزرگان نزدیک عروس و داماد حضور داشته باشند. مراسم بله برون با حضور خانواده ها، پدربزرگ، مادر بزرگ، عمه، عمو، خاله و دایی برگزار می شود. البته اگر محدودیتی برای دعوت نداشتید می توانید از همسرانشان هم دعوت کنید. همچنین به علت رسمی بودن این مراسم بهتر است از دوستان دعوتی به عمل نیاید.

چرا نباید بچه‌ها را به مراسم بله برون دعوت کرد؟

مراسم بله برون یک مراسم رسمی است و در این مراسم بزرگان حضور دارند و اصلا برای حضور کودکان و بچه ها جای مناسبی نیست. حضور آن ها باعث شلوغی و همهمه می شود و همچنین نظم مراسم را نیز برهم می زنند.

مناسب ترین زمان برای برگزاری بله برون کی می باشد؟

همان طور که گفتیم پس از خواستگاری رسمی، مراسم بله برون با حضور بزرگان و معمولا در شب برگزار می شود.

پذیرایی در مراسم بله برون به چه صورت می باشد؟

در مراسم بله برون ابتدا با چای یا شربت از مهمانان پذیرایی می شود و پس از تعیین توافقات با شیرینی و میوه این پذیرایی انجام می گیرد. البته به مراسم بله برون مراسم، شیرینی خوران نیز می گویند. در پاسخ به این سوال که آیا در مراسم بله برون شام میدهند می توان گفت فرهنگ ها و آداب رسوم ها در هرجا متفاوت می باشد و بعضی از افراد هم با شام از داماد و اقوامشان پذیرایی می کنند.

در دفتر مراسم بله برون چه چیز هایی نوشته می شود؟

همان طور که گفتیم در این مراسم تمام قول و قرار ها تعیین می شود. در گذشته این قول و قرار ها توسط یکی از بزرگان خانواده نوشته و تعدادی از حاضرین این نوشته را به عنوان شاهد امضا می کردند. امروزه این نوشته ها که به نوعی یک تعهد می باشد که طرفین بر سر آن توافق کرده اند، در دفتر بله برون نوشته می شود و به یادگار می ماند. این دفتر را می توانید از مغازه های مخصوص لوازم عقد و عروسی و شیرینی فروشی ها تهیه کنید. البته این نکته را هم به خاطر بسپارید بعضی از خانواده ها این نوشتن را نوعی اهانت می دانند بهتر است قبل از خرید و مراسم نظر خانواده ها را بپرسید و سپس برای تهیه این دفتر اقدام نمایید.